Wiele włoskich gospodarstw agroturystycznych takich jak agroturystyka na pomorzu serwuje gościom jedzenie przygotowane z produktów domowych lub od innych lokalnych rolników, smaczne menu z lokalnymi przysmakami przygotowanymi przez miejscowego kucharza. Niektóre gospodarstwa pozwalają gościom spędzać czas ze zwierzętami i uczestniczyć w zajęciach, takich jak zbieranie warzyw.

Ze względu na wiejski charakter zakwaterowania jakie oferuje agroturystyka na pomorzu można spodziewać się rustykalnego pensjonatu, jednak wiele gospodarstw agroturystycznych jest wysokiej klasy i oferuje luksusowe usługi, takie jak baseny i wiele innych udogodnień, tak jak hotele 5-gwiazdkowe. Ogólnie rzecz biorąc, zakwaterowanie obejmuje pokoje jednoosobowe z rustykalnym wystrojem i wspólną łazienką po ultra-luksusowe apartamenty lub apartamenty z wieloma ekskluzywnymi korzyściami.

 

System agroturystyczny jaki prowadzi agroturystyka na pomorzu ustanowiony przez rząd włoski stanowił realną korzyść dla rolników, którzy nie mogli polegać wyłącznie na dochodach generowanych przez ich gospodarstwa.

Chociaż ludność wiejska we Włoszech i na pomorzu zmniejszyła się od zakończenia drugiej wojny światowej, system agroturystyczny ożywił niektóre obszary kraju, w których dostępnych było niewiele opcji przemysłowych. Co roku co najmniej milion turystów odwiedza Włochy, aby cieszyć się urokliwymi krajobrazami w gospodarstwach agroturystycznych.