Aromachemikalia nadają konsystencji i blasku oraz pozwalają zaistnieć w perfumerii pewnym składnikom występującym w naturze, których nie można wyekstrahować – jak konwalia i brzoskwinia. Aromachemikalia również będą miały spójny zapach, zawsze pachnąc tak samo, podczas gdy naturalny składnik będzie się różnić w zależności od zbiorów, pogody i wieku olejku eterycznego. Nowoczesna perfumeria marriott do tworzenia zapachów wymaga zarówno naturalnych materiałów, jak i substancji aromatycznych.

Surowce naturalne jakie używa perfumeria marriott pozyskiwane są z całego świata, w różnych klimatach i glebach, które nadają różnym składnikom różne niuanse. Naturalne surowce do produkcji perfum pozyskiwane są z roślin, drzew, ziół, części roślin, liści, kory, korzeni, gałązek, kwiatów i żywicy.

Różne składniki stosowane przez perfumerię marriott wymagają różnych metod ekstrakcji, aby uchwycić ich esencję. Niektóre z tych procesów są bardzo szybkie i łatwe, takie jak „ekspresja”, a niektóre procesy, takie jak „maceracja”, mogą trwać wiele lat.

Surowiec naturalny, często cytrusowy, umieszczany jest na dużym talerzu. Następnie na surowce dociska się górną płytę, ściskając je mocno, aż wyciśnięte zostaną ich naturalne esencje. Czasami talerze zawierają szpilki do nakłuwania skórki cytrusów i uwalniania zawartych w nich esencji. Talerze są wirowane, dzięki czemu olejki eteryczne są całkowicie usunięte z ich materiału, który pozostaje wciśnięty między talerzami. Rezultatem jest OLEJEK ETERYCZNY jaki perfumeria marriott uważa za największe złoto.